Jesteś tutaj

O Klinice

Oddział Chirurgii Urazowej i Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego został oficjalnie otworzony w 04.1981. W uroczystym otwarciu oddziału wzięło udział wielu profesorów i ordynatorów oddziałów chirurgii urazowej i ortopedii m. inn.specjalista krajowy prof.Marian Garlicki, prof. Marian Weiss, prof. Donat Tylman, prof.Stefan Łukasik.  Ordynatorem oddziału został wychowanek  prof. Adama Grucy, doc. dr hab.Artur Dziak,  zastępcą  został  dr . Tadeusz Ściński, który jednocześnie kierował jednym z pododdziałów. Pozostałymi odcinkami kierowali dr. Jacek Kwarecki i dr. Janusz Mikołajewski  a po nim  dr. Romuald Stępniak. Rehabilitacja działała pod kierunkiem  dr. n wf. Danuty Krępskiej. W oddzale było łącznie 70 łóżek. Oddział posiadał  jedną salę operacyjną  nr 4 na bloku B  oraz położoną w pobliżu salę gipsową (później przekształconą w salę operacyjną B5). Na bloku C  salę nr 8 dla chirurgii urazowej

            Z oddziałem współpracowało  działające od 1979 roku ambulatorium urazowe. Czasy były bardzo trudne. O podstawowe wyposażenie trzeba było zażarcie walczyć i stopniowo je kompletować.  Dzięki energicznym zabiegom kierownika Kliniki możliwa była jednak w ciągu kilku lat  znaczna poprawa stanu wyposażenia Kliniki i bloku operacyjnego. Ilość wykonywanych zabiegów operacyjnych była często 2 a nawet czasami 3 krotnie wyższa niż w innych oddziałach miejskich z podobną ilością łóżek szpitalnych.

            W oparciu o wiedzę, wspaniałe umiejętności organizatorskie oraz pasję naukową i dydaktyczną ówczesnego Kierownika kliniki i kierowników odcinków, kształciło się bardzo liczne grono młodych lekarzy, często bezpośrednio po studiach.

29.12.1983  Akademia Medyczna w Warszawie  powołała Zespół Nauczania Klinicznego przy Oddziale Chirurgii Urazowej i Ortopedii. W skład Zespołu Nauczania Klinicznego  weszli : Doc. Artur Dziak, dr. Tadeusz Ściński, dr. Jacek Kwarecki oraz dr.Edward Dobies. Intensywna praca dydaktyczna, naukowa doprowadziła wkrótce do powołania Kliniki Ortopedii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie .

Przy Klinice powołano również Ośrodek Leczenia Urazów Sportowych, który stanowił bazę Kliniczną dla Przychodni Sportowo- Lekarskiej działającej pod kierunkiem dr n. med Janusza Garlickiego wówczas przy ulicy M. Konopnickiej w Warszawie.

Współpraca ze związkami sportowymi zaowocowała wyposażeniem Kliniki w jeden z pierwszych artroskopów na terenie Warszawy.

Kluczowymi tematami w pracy Kliniki były zamknięte uszkodzenia tkanek miękkich  narządu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń stawu kolanowego w tym artroskopowych rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, leczenie schorzeń kręgosłupa oraz ręki.

Intensywna praca naukowa i dydaktyczna, wypromowanie wielu doktorantów,   zaowocowała mianowaniem doc. Artura Dziaka na stopień profesora w 1988. Profesor Dziak posiadający swoisty talent syntetycznego, a jednocześnie ciekawego przekazywania wiedzy służył nią lekarzom i studentom. Liczne  publikacje, książki i podręczniki, jakie powstały w tym czasie w Klinice, są tego dowodem.

 Od 1990 r  wraz z pozyskaniem do współpracy doc. Antoniego Patryna rozpoczęto w Klinice chirurgiczne leczenie guzów i zmian guzopodobnych narządu ruchu oraz wprowadzono endoprotezoplastykę całkowitą w leczeniu choroby zwyrodnieniowej biodra. W zakresie leczenia schorzeń nowotworowych Pan doc. Patryn (od 1995 roku profesor) aktywnie współpracował z Centrum Onkologii uczestnicząc w posiedzeniach Rejestru Guzów Kości.

W 1995 roku w związku z odejściem dr Tadeusza Ścińskiego  zastępcą ordynatora został dr Dariusz Białoszewski. Kierownikami pozostałych odcinków klinicznych zostali dr Edward Dobies i dr Grzegorz Adamczyk Zmniejszono wówczas liczbę łóżek do 64.  Dzięki staraniom dr Białoszewskiego pojawiły się w Klinice pierwsze komputery, a w 1999 roku powołane zostalo do życia nowe czasopismo Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja, którego dr  med. D. Białoszewki jest  Redaktorem Naczelnym.

W 2001 roku  zastępcą kierownika Kliniki zostaje doc. dr hab. med. Jarosław Deszczyński. Wraz z Panem doc. Jarosławem Deszczyńskim przyszło do Kliniki wielu nowych lekarzy: drdr Karpiński, Rostkowski, Owczarek, Słynarski, Ziółkowski .

Z początkiem nowego roku Akademickiego 2003/2004 po odejściu prof. Artura Dziaka na emeryturę doc. Deszczyński otrzymije nominacje na Kierownika Kliniki. Jego  zastępcą i ordynatorem oddziału ortopedycznego zostaje dr Janusz Karpiński. Oddziałem urazowym opiekuje się dr. Edward Dobies.

            W 2004 roku otrzymuje stanowisko profesora.  Obok pracy naukowej, dydaktycznej dąży profesor do przebudowy Kliniki. dzięki pozyskanym środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udaje się przebudować i dostosować do norm europejskich zniszczona przez 25 letni okres użytkowania Klinikę. Remont, a właściwie budowa od nowa została zakończona  w 2004 r. W celu poprawy warunków socjalnych i sanitarno-epidemiologicznych zmniejszono liczbę łóżek do 54. Od tego czasu klinika dysponuje dwoma oddziałami: ortopedycznym i urazowym oraz pododdziałem rehabilitacji narządu ruchu, którego kierownikiem jest dr. Robert Surowiecki. Asystenci zyskali przyjazne miejsca pracy a pacjenci  nowoczesny, ładny oddział.

Wiele wysiłku Prof. Deszczyński zaangażował w odbudowę wyposażenia bloku operacyjnego. Wznowił zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego, które po śmierci Prof. Patryna zostały w Klinice zaniechane. Wprowadził dotychczas nie wykonywaną  w Klinice endoprotezoplstykę całkowitą i jednoprzedziałową stawu kolanowego a od 2008 roku kapoplastykę stawu biodrowego. W Oddziale Urazowym Profesor Deszczyński wprowadził nowoczesną technologię zespalania trzonów kości długich za pomocą blokowanych gwoździ śródszpikowych, która to jest obecnie w powszechnym użytku.

Dzięki staraniom Prof Deszczyńsliego Klinika dysponuje nowoczesną salą operacyjną jedynie dla potrzeb Kliniki Ortopedii dedykowaną szeroko pojętej chirurgii kolana, zwłaszcza chirurgii artroskopowej.

 

         Działalność dydaktyczna

Od początku istnienia jednym z ważniejszych elementów pracy Kliniki była działalność dydaktyczna. Początkowo sprowadzała się do prowadzenia seminariów i ćwiczeń dla studentów II Wydziału Lekarskiego. Nad jej prawidłowym przebiegiem od strony merytoryczno-organizacyjnej oraz opracowaniem planu nauczania czuwali prof. Artur Dziak i dr n. med Edward Dobies, który do dziś odpowiada za realizację dydaktyki studentów II Wydziału Lekarskiego. Z chwilą powołania Oddziału Fizjoterapii działalność dydaktyczna uległa znacznemu rozszerzeniu. Rozpoczęto kształcenie studentów studiów licencjackich oraz uzupełniających studiów magisterskich Oddziału Fizjoterapii. W 2005 roku rozpoczęto nauczanie dla studentów studiów zaocznych Oddziału Fizjoterapii, a w roku 2006 dla studentów English Division, kształconych zarówno w trybie 4-letnim, jak i 6-letnim. Kształcenie studentów opiera się na indywidualnie przygotowanych od podstaw, autorskich programach dydaktycznych opracowanych przez obecnego Kierownika Kliniki profesora Jarosława Deszczyńskiego, dr Roberta Surowieckiego i dr Pawła Kołodziejskiego. Obecnie w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  w czasie jednego roku akademickiego kształci się ponad 670 studentów. Prowadzone są ćwiczenia, seminaria i praktyki zawodowe, a poza Kliniką także wykłady nie tylko z przedmiotu Ortopedia i Traumatologia, ale także z takich przedmiotów jak Protetyka i Ortotyka, czy Dysfunkcje Narządu Ruchu w Wieku Rozwojowym.

W roku akademickim 2005/2006 pracownicy Kliniki byli promotorami ponad 40 prac licencjackich i magisterskich.

Od 2004 roku przy Klinice działa studenckie koło naukowe, którego opiekunem jest dr n. med. Artur Stolarczyk. Jego członkowie zdobywają podstawy teoretyczne wiedzy ortopedycznej oraz nabywają umiejętności praktycznych, uczestnicząc w ostrych dyżurach urazowych, przedstawiając własne prace poglądowe oraz biorąc udział w programach badawczych. W roku akademickim 2005/2006 studenckie koło naukowe zdobyło 3 wyróżnienia na międzynarodowych konferencjach „młodych medyków”, a jego członkowie zawiązali naukową współpracę ze studentami innych krajów Unii Europejskiej. W najbliższym czasie, ze względu na ogromne zainteresowanie studentów, planowane jest również powołanie Studenckiego Koła Naukowego Oddziału Fizjoterapii.

Oprócz kształcenia studentów istotnym elementem dydaktyki jest przekazywanie wiedzy i praktycznych umiejętności lekarzom podczas kursów odbywających się w Klinice. Ich tematyka bezpośrednio związana jest z obszarami zainteresowań Kliniki, między innymi: artroskopią stawu kolanowego, barkowego, nowoczesnymi metodami rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego oraz technikami stabilizacji zewnętrznej „Dynastab”. Przygotowanie programów kursów oraz ich wzorowe prowadzenie to zasługa przede wszystkim: prof. Jarosława Deszczyńskiego, dr n. med. Marcina Ziółkowskiego, dr Roberta Surowieckiego, dr Rafała Mikuska, dr n. med. Pawła Michalskiego

Corocznie pracownicy Kliniki uczestniczą w pracach nad projektami naukowo-badawczymi, są autorami i współautorami publikacji w czasopismach naukowych, a obecnie w końcowej fazie przygotowywania znajduje się nowoczesny podręcznik akademicki z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Działalność kliniczna

Rocznie w Klinice jest hospitalizowanych 2.5 tysiąca pacjentów, z czego zabiegom operacyjnym poddawanych jest ponad 1500. Przykliniczne ambulatorium Chirurgii Urazowej i Rehabilitacji rocznie udziela 25100 porad, a liczba przyjętych chorych w trybie ostrego dyżuru w tym okresie przekracza 3000 poszkodowanych.

Oddział Chirurgii Urazowej Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji jest  przystosowany do kompleksowego zaopatrywania chorych z urazami wielomiejscowymi narządu ruchu. W ostatnich latach wprowadzono wiele nowoczesnych technik, znacznie udoskonalających i skracających proces leczenia. Szczególny nacisk kładziemy na rozwój mało inwazyjnych metod terapii oraz na proces rehabilitacji, przywracający pacjentom możliwość wczesnego podjęcia ruchu i samodzielnego funkcjonowania. Obecność w Klinice nowoczesnego sprzętu i doskonale wyszkolony personel pozwala na przyjęcie strategii leczenia, polegającej na zminimalizowaniu dostępu operacyjnego i wczesnej rehabilitacji.

Ze względu na lokalizację Kliniki w szpitalu wieloprofilowym personel ma do czynienia z najcięższymi przypadkami, wymagającymi interdyscyplinarnego podejścia do chorego urazowego. Oddział dysponuje najnowszej generacji zespoleniami środszpikowymi w postaci gwoździ blokowanych typu inter-locking. Używane z zastosowaniem technik małoinwazyjnych służą do leczenia złamań trzonów kości długich, takich jak: kość udowa, kość piszczelowa i kość ramienna. W złamaniach bliższego końca kości udowej stosowane są nowoczesne gwoździe gamma, pozwalające na doskonałą stabilizację nawet najtrudniejszych typów złamań. Złamania przynasadowe dalszego końca kości udowej i piszczelowej, niosące za sobą duże ryzyko powikłań, leczone są za pomocą techniki przezskórnej MIPPO (minimaly invasive percutaneus plate osteosynthesis), która znacznie zmniejszyła ryzyko powikłań takich jak zakażenia i zaburzenia zrostu kostnego. Oddział posiada asortyment nowoczesnych płyt rekonstrukcyjnych oraz płyt DCS (dynamic condylar screw) i DHS (dynamic hip screw), które mogą być użyte w powyższej technice.

Duża liczba złamań przezstawowych leczona w Klinice spowodowała wypracowanie nowoczesnych metod ich leczenia z zastosowaniem technik artroskopowych i będących w posiadaniu oddziału stabilizatorów zewnętrznych z rodziny Dynastab, służących do leczenia tego rodzaju urazów. Przy pomocy stabilizatorów Dynastab leczone są złamania środstawowe dalszej nasady kości promieniowej – Dynastab - N, złamania dalszej nasady kości piszczelowej – Dynastab - S, złamania okolicy stawu kolanowego - Dynastab K.

Chorzy z urazami wielonarządowymi i złamaniami otwartymi zaopatrywani są przy pomocy stabilizacji zewnętrznej. Zastosowanie znajdują tu stabilizatory do trzonów kości długich Dynastab - T, oraz w wybranych przypadkach stabilizatory Ilizarowa. Coraz powszechniejsze urazy miednicy są z powodzeniem leczone przy pomocy stabilizatora Dynastab - M.

Duża liczba starszych pacjentów ze złamaniami osteoporotycznymi, w szczególności złamaniami bliższego końca kości udowej nastręczającymi dużych trudności terapeutycznych to kolejne wyzwanie, z jakimi spotyka się Klinika. W ofercie kliniki znajdują się nowoczesne zespolenia DHS i gwoździe gamma oraz nowej generacji, modularna, polska endoproteza połowicza Feniks do zaopatrywania złamań szyjki kości udowej, której współtwórcą jest Kierownik Kliniki prof. J. Deszczyński. 

 

Działalność naukowo-badawcza

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji II Wydziału Lekarskiego WUM, od początku jej utworzenia  jest dobrze znanym ośrodkiem naukowym który na stopień dr n.medycznych wypromował pod kierunkiem prof. dr hab Artura Dziaka  16 prac, pod kierunkiem prof.dr hab.Antoniego Patryna 3 prace i prof.dr hab. Jarosława Deszczyńskiego 12 prac - 7 jest w trakcie realizacji. Tytuł specjalisty ortopedy i traumatologia uzyskało 42 lekarzy.

            W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi rekonstrukcyjne narządu ruchu, a w tym szczególnie rekonstrukcje więzadeł stawu kolanowego, rekonstrukcje stawu ramiennego i skokowego.

W obszarze zainteresowań Kliniki jest również  współpraca  z wieloma ośrodkami krajowymi i zagranicznymi (Szwecja, Holandia, Włochy, USA,  Niemcy) dotycząca nowych technik artroskopowego leczenia stawów: kolanowego - w tym głównie skupiająca się na sposobach rekonstrukcji więzadeł krzyżowych i leczenia ubytków chrząstki stawowej, barkowego - w tym leczenia zespołów cieśni podbarkowej, uszkodzeń pierścienia rotatorów oraz niestabilności stawu ramiennego, nadgarstkowego – endoskopowe leczenie zespołu kanału nadgarstka. W ostatnich 5-ciu latach rozwinięto w Klinice procedury  endoprotezoplastyki cementowej  i bezcementowej (także rewizyjnej) stawów: biodrowego i kolanowego. Efektem profesjonalnego podejścia do powyższych procedur było wielokrotne włączenie Kliniki w latach 2001 i 2006 - 2008 w międzynarodowe, wieloośrodkowe badania kliniczne poświęcone zastosowaniu antykoagulantów w artroplastyce stawów biodrowego i kolanowego.

 W latach 1995 –2005 w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji II W.L.WUM wykonano 542 artroskopowe rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Od 2001 roku Klinika jako jeden z pierwszych ośrodków w kraju rozpoczęła stosowanie implantów bioresorbowalnych prowadząc, jako jedna z pierwszych w Polsce badania i obserwacje kliniczne dotyczące ich biodegradacji. Obecnie  wykorzystywane są najnowszej generacji implanty biowchłanialne - wieloskładnikowe napylane hydroksyapatytem, zawierające osteokonduktywną substancję TCP (trójwapniowy fosforan) oraz najnowocześniejsze systemy operacyjne: Biosteon Cross-Pin, Bilok. Obecnie prowadzone są w Klinice badania dotyczące zastosowania w chirurgii rekonstrukcyjnej stawów sztucznych więzadeł LARS.

W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji na szeroką skalę prowadzone są również inne operacje rekonstrukcyjne stawu kolanowego i barkowego, a zdecydowana większość spośród nich wykonywana jest techniką artroskopową.

            Od 2002 Klinika Ortopedii i Rehabilitacji AM w Warszawie współpracuje z  Center Research for Endocrinology and Metabolism Uniwersytetu Sahlgrenska w Goteborgu. Projekt dotyczy rekonstrukcji chrząstki stawowej z użyciem różnych typów komórek i biomateriałów. Prowadzone są także badania nad opracowaniem topografii stawu kolanowego pod kątem szczegółowej budowy oraz właściwości chrząstki stawowej.

Choroby chrząstki stawowej są poważnym problemem współczesnej medycyny. Zapada na nie prawie 50% osób po 65 roku życia. Stosowane obecnie metody leczenia uszkodzeń chrząstki nie są w pełni zadowalające. Niewiele z nich pozwala na odbudowę prawidłowej struktury.

Ostatnio coraz większe nadzieje wiązane są z dynamicznym rozwojem techniki inżynierii tkankowej. Dzięki niej stało się możliwe przeszczepianie namnażanych w laboratorium własnych chondrocytów pacjenta (uprzednio pobranych ze stawu), które stosujemy w Klinice od ponad 3 lat. W kwietniu 2005 roku w Klinice przeprowadzono jeden z pierwszych w Polsce przeszczepów autologicznych chondrocytów. Skuteczność tej metody osiąga 95% wyników bardzo dobrych i dobrych w ocenie kilkunastoletniej.

10. 12. 2005 roku prof J. Deszczyński powołuje do życia Polskie Towarzystwo Chirurgii Artroskopowej oraz czasopismo będące organem naukowym Towarzystwa pt. Artroskopia i Chirurgia Stawów, którego jest Redaktorem Naczelnym.

Od 2001 roku pod kierunkiem profesora Jarosława Deszczyńskiego trwają w Klinice prace związane z nową generację stabilizatorów zewnętrznych Dynastab do  czynnościowego leczenia złamań trzonów kości długich i złamań stawowych stawów: promieniowo-nadgarstkowego, łokciowego, skokowego i kolanowego Za kliniczne wdrożenie stabilizatora Dynastab S profesor Deszczyński w 2002 roku  otrzymuje statuetkę Motyl 2001 Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”, a w 2004 roku Nagroda I stopnia Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcie naukowo-badawcze (opracowanie i wdrożenie do praktyki klinicznej stabilizatorów ortopedycznych DYNASTAB).

Badani nad rozwojem  stabilizacji zewnętrznej Dynastab profesor Deszczyński prowadzi przy współpracy  Politechniki Warszawskiej i firmy BHH Mikromed z Katowic. Prowadzone w Klinice Granty naukowe i prace nad wdrożeniami klinicznymi innowacyjnych urządzeń  do leczenia złamań kości zaowocowały  szeregiem prac doktorskich: Marcin Ziółkowski „Analiza parametrów biomechanicznych i właściwości leczniczych stabilizatora Dynasta-S w leczeniu złamań dalszej nasady goleni”, Paweł Michalski „Analiza parametrów biomechanicznych i właściwości leczniczych stabilizatora Dynastab - M w terapii niestabilnych złamań miednicy”, Abdullah Taha Al. Toiti „Nadkłykciowe i śródstawowe złamania dalszej nasady kości ramiennej u dorosłych. ze szczególnym uwzględnieniem stabilizatora Dynastab - L” Gerard Piotr Nowak „Analiza właściwości biomechanicznych i efektywności terapeutycznej stabilizatora Dynastab - N (nadgarstek) w leczeniu złamań dalszej nasady kości promieniowej i Paweł Kołodziejski „Analiza właściwości biomechanicznych i leczniczych stabilizatora Dynastab - K (kolano) w czynnościowym leczeniu złamań stawowych kolana”

W przyszłości planowane są dalsze programy i prace poszerzające możliwości stosowania biomateriałów  w chirurgii urazowej i ortopedii. Coraz częściej i powszechniej stosowane są produkty inżynierii tkankowej, pozwajające na rekonstrukcje powierzchni stawowych z ubytkami chrząstki stawowej , ale również pozwalające stworzyć  optymalne warunki gojenia tkanki kostnej oraz dać nadzieję lepszego jutra wielu pacjentom z uszkodzeniami narządu ruchu.