Warsztaty z endoprotezoplastyki stawu biodrowego 30.05.2019

W związku z dużym zainteresowaniem warsztatami, które odbyły się w Klinice 09.05.2019 postanowiliśmy udostępnić kolejny termin, w którym studenci WUM będą mogli zapoznać się z praktyczną stroną endoprotezoplastyki stawów. Tym razem tematem warsztatów będzie endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Zapraszamy 30.05.2019 o godz. 9:00 do sali konferencyjnej Kliniki Ortopedii w  Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. W trackie warsztatów będzie można przeprowadzić operację całkowitej endoprotezoplastyki stawu biodrowego za pomocą pełnego instrumentarium na modelach anatomicznych.

Warsztaty z endoprotezoplastyki stawów 09.05.2019

Wszystkich zainteresowanych studentów zapraszamy na warsztaty z endoprotezoplastyki stawów, które odbędą się w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym 09.05.2019 o godz. 9:00 w sali Konferencyjnej Kliniki. Będzie możliwość zapoznania się z techniką operacyjną, spróbowania swoich sił w implantacji endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego na modelach anatomicznych, a także zadawania pytań lekarzom Kliniki na codzień zajmujących się wykonywaniem tego typu operacji.

Warsztaty z chirurgii kręgosłupa.

29.11.2018 w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji II WL WUM odbyły się warsztaty z zakresu chirurgii kręgosłupa dla studentów wydziału lekarskiego.

W trakcie zajęć przedstawiono podstawowe zagadnienia z zakresu urazów kręgosłupa oraz sposobów leczenia operacyjnego. W ramach warsztatów studenci mogli samodzielnie wypróbować na modelach anatomicznych współczesne instrumentarium do chirurgii kręgosłupa, a także poznać bliżej techniki operacyjne i wskazania do ich stosowania w praktyce klinicznej.

Przygotowanie i prowadzenie warsztatów: dr Krzysztof Modzelewski, dr Tomasz Mitek

Zmiana formy egzaminu z ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Od tego roku akademickiego (2018/2019) egzamin z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla studentów II Wydziału Lekarskiego przeprowadzany jest w formie testowej. Obowiązujący zakres literatury na podstawie której układane będą pytania to:

Warsztaty "chirurgia kręgosłupa"

Studentów wydziału lekarskiego WUM zapraszamy na warsztaty z zakresu chirurgii kręgosłupa, które odbędą się w Klinice Ortopedii II WL WUM 29.11.2018 o godz. 9:00. Będzie możliwość spróbowania swoich umiejętności z użyciem nowoczesnego instrumentarium do chirurgii kręgosłupa na modelach anatonicznych.

Warsztaty artroskopowe 08.11.2018

08.11.2018 Warsztaty artroskopowe dla studentów Wydziału Lekarskiego

Warsztaty zostały zorganizowane dla studentów II Wydziału Lekarskiego WUM, którzy odbywali w Klinice zajęcia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Warsztaty dotyczyły technik artroskopowych wykorzystywanych w leczeniu schorzeń narządu ruchu i składały się z części teoretycznej (między innymi omówienie schorzeń leczonych techniką artroskopową, rodzajów wykonywanych procedur, wykorzystywanego do zabiegów instrumentarium) oraz części praktycznej złożonej z instruktażu i samodzielnego wykonywania elementów zabiegów artroskopowych za pomocą profesjonalnego sprzętu na preparacie zwierzęcym (staw kolanowy świński o stosunkach anatomicznych zbliżonych do kolana ludzkiego).

Podczas zajęć studenci mięli możliwość poszerzyć swoją wiedzę nie tylko teoretycznie ale również w praktyce poznać aspekty leczenia techniką artroskopową, przypomnieć sobie anatomię stawu kolanowego oraz skorelować swoją dotychczasową w dużej mierze teoretyczną wiedzę z praktycznymi jej aspektami w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Była także oczywiście możliwość zadawania pytań podczas warsztatów i pozyskania bezcennej wiedzy praktycznej od lekarzy na co dzień stosujących techniki artroskopowe w leczeniu.

Zajęcia były możliwe dzięki staraniom kierownika Kliniki dr hab. n. med. Artura Stolarczyka.

Prowadzenie zajęć: dr n. med. Tomasz Mitek; dr Krzysztof Modzelewski.